Ирис ван Херпен завладя Париж

Ирис ван Херпен завладя Париж

„Извайване на сетивата“: фантастична изложба на феноменалната дизайнерка в Музея на декоративните изкуства

Новите лица на женствеността

Париж – София

Ирис ван Херпен – колекции „Shift Souls” (2019), „Hipnosis“ (2019) и „Sensory Seas“ (2020). Фото: Любомир Стойков.

Какво огромно културно и социално богатство е модният дизайн? Колко малко знаем за реалните и потенциални метаморфози на модата? По какъв начин природата и науката въздействат на съвременните визуални изкуства? Как може формата да интерпретира и изрази най-пъстро и иновативно промяната на тялото в пространството? Наистина ли биомимикрията е в състояние да „нарисува“ новите лица на женствеността?…

Ирис ван Херпен при откриването на нейната изложба. Фото: Официален уебсайт на Ирис ван Херпен.

Най-яркият представител на днешния футуристичен моден дизайн дава категоричен отговор на тези въпроси в своята ретроспективна изложба „Ирис ван Херпен. Извайване на сетивата“ в Музея на декоративните изкуства в Париж. Футуризъм и техноеротизъм, естествени и изкуствени структури, образи от миналото и спомени от бъдещето, грацилни силуети и видения от отвъдни светове – подобни асоциации неизбежно нахлуват в съзнанието при посещение на експозицията. Те будят изумление и възхищение, пораждат мечти и в същото време провокират мощно въображението. Изложените експонати са от различни колекции на дизайнерката и имат амбицията да представят най-значимите и кулминационни произведения в досегашната й креативна дейност.

Ирис ван Херпен – тема „Митология на страха“. Фото: Любомир Стойков.

Мистиката, загадъчността и надникването в неизвестните неща на живота – реален, подводен и подземен, е една от най-важните характеристики в творчеството на нидерландската дизайнерка. Неслучайно в словото си при откриването на експозицията на 29 ноември 2023 година Максима – кралицата на Нидерландия, окачестви Ирис ван Херпен като първокласен нидерландски художник и като жена, която създава рокли, които сами по себе си са „енигма и приключение“. Важно е да се подчертае, че на официалното откриване кралската особа бе облечена в рокля на Ирис ван Херпен в бежово и руж, и структуриран корсаж, чийто прототип също беше на изложбата. Компания на кралица Максима в този сюблимен момент правеше не кой да е, а лично първата дама на Франция – Брижит Макрон.

Нидерландската кралица Максима при откриването на изложбата. Фото: Официален уебсайт на Ирис ван Херпен.
Ирис ван Херпен – колекция „Roots of Rebirth“ (2021), прототип на роклята, в която беше облечена кралица Максима при откриването на изложбата. Фото: Любомир Стойков.
Брижит Макрон, кралица Максима и Ирис ван Херпен при откриването на изложбата. Фото: Официален уебсайт на Ирис ван Херпен.

Високотехнологичната изложба позволява на посетителите да се потопят в невероятно пъстрия свят на дизайнерката и да се насладят на уникалния й талант да интегрира в собствения си дизайн не само архитектура, скулптура, живопис, но и инспирации от органичния и неорганичния свят. Представени са около 100 произведения на висшата мода, много от които създадени в колаборация с творци като Philip Beesley, Wim Delvoye, Kate MccGwire, Damien Jalet, Kohei Nawa, Casey Curran, Rogan Borwn, Jacques Rougerie, Neri Oxman, Ren Ri, Ferruccio Laviani, Tomáš Libertíny и др. Куратор на изложбата е Cloé Pitiot с асистент Louise Curtis.

Експозицията е структурирана и сепарирана в девет теми, сред които се открояват „Сензорен морски живот“, „Вода и мечти“, „Системи за растеж“, „Синестезия“, „Скелетно изпълнение“, „Нова природа“, „Митология на страха“, „Космически разцвет“ и др. Специален акцент е пространството, пресъздаващо работното ателие на Ирис ван Херпен, където редом с експонатите, скиците, рисунките, различни фрагменти от естествените науки, може да се погледне през микроскоп към галактиката на малките форми – образци от насекоми, мостри от тъкани и пр.

Вниманието се намагнитизирва и от емблематичните рокли, носени от световни знаменитости – кинозвезди, поп-икони и други харизматични красавици като Кейт Бланшет, Лейди Гага, Бионсе, Дженифър Лопес, Скарлет Йохансон, Наоми Кембъл, Кейт Мос, Бьорк, Тилда Суинтън. Фотоси на голяма част от тях украсяват стената на стълбите, които водят към втория етаж на изложбата.

Ирис ван Херпен – световни знаменитости в аутфити на дизайнерката. Фото: Любомир Стойков.

Произведенията на Ирис ван Херпен, които откровено имат за цел да забавят модата и да откроят непреходното в нея, напомнят на творби на такива ултимативни дизайнери -авангардисти и експериментатори като Пиер Карден, Пако Рабан, Хюсеин Чалаян, Мичико Кошино и Аликзандър Маккуин. Впрочем един от най-важните стажове на Ирис ван Херпен в началната фаза на нейната кариера е тъкмо при лошото момче на Англия – Аликзандър Маккуин. Усещането за холистичен и хибриден стил се подсилва от материите и техниките на изработка, прилагани от дизайнерката: стъкло, термоформован плексиглас, силикон, органза (копринена и стъклена), тюл, креп, дантела, бродерии, 3D принтове и лазерно кроене. Добре е да напомним, че Ирис ван Херпен е първият дизайнер в света, който изработва и представя дигитално принтирана рокля, направена изцяло чрез 3D технологията през 2010 година.

Централна част във философията и естетиката на нидерландската дизайнерка заема отношението й към физиката на тялото и по-специално към сетивата и усещанията. По нейно признание, в своята работа тя се стреми да засили чувствителността като миксира текстури, цветове и кройки, желаейки да предизвика и включи в процеса всяко сетиво.

В своето послание към творците, ценителите и посетителите Музеят на декоративни изкуства подчертава, че движението на мисълта и делото на Ирис ван Херпен от микро към макро спомага да се изясни още по-релефно „мястото на тялото в пространството, връзката му с облеклото и с околната среда“ в съвременния динамичен и пълен с изненади и необичайни промени свят. Дизайнерката се изкушава да постигне такава трансформация и метаморфоза, която да разкрие основното в нейната работа върху човешкото тяло. Както тя споделя: „Процесът ми на проектиране е изключително чист и прост, тъй като може да премине от по-мрачни моменти към моменти на мечти и надежди. Мисля, че това наистина присъства в изложбата и наистина смятам, че хората ще могат да ме опознаят много по-отблизо.”. Концепцията на дизайнерката не може да бъде разбрана, ако не се осмисли нейната интерпретация на модата като инструмент за промяна – но не само външна, а и емоционална. Благодарение на биомимикрията тя анализира и представя силите, които излъчват формите в природата: „…Тези модели и естествени цикли са моето ръководство за изследване на новите форми на женственост за по-съзнателна и устойчива мода за бъдещето.“.

Експозицията „Ирис ван Херпен. Извайване на сетивата“ обогатява неимоверно поне в две посоки. От една страна впечатлява с разкриването на неподозирани и сякаш неизчерпаеми ресурси за надграждане на визуалното изкуство, в частност – на модния дизайн. От друга страна, все повече неопостмодерното творчество става невъзможно без партньорство и колаборация между различните изкуства, пречупени през природните феномени и научните открития и изобретения. Ирис ван Херпен разкрива и нови извори на естетическа наслада, потопявайки в приказния свят на крехките и деликатни форми, родени от самия живот, от действителността – видима и невидима. Дизайнерката е и пример за създаването на устойчив и етичен моден дизайн, тъй като все по-често фаворизира алтернативните, хуманни и отговорни начини на производство – било чрез създаването на облекла, изработени от рециклирана пластмаса или 3D отпечатани какаови зърна.

Вратите на Музея на декоративни изкуства в Париж и по-специално залите на изложбата „Ирис ван Херпен. Извайване на сетивата“ са отворени за посещение до 28 април 2024 година.

Още от Smart Fashion