Чудото Ален Делон

Чудото Ален Делон

Лошото момче с магнетично лице и голямо сърце няма да отиде в рая, а там, където си поиска

Изумителен актьор, икона на мъжката красота и еманация на силен характер

Ален Делон често е определян като най-красивия мъж в световното кино. Фото: TCM

Ален Делон (1935 – 2024) живя пълноценно, мъжкарски и щедро. През цялото си съществуване той  великодушно раздаваше своя чар и талант, не щадеше силите си, които беше посветил на седмото изкуство. Като всяка световна знаменитост, Ален Делон плащаше скъп и прескъп данък „обществено мнение“, беше обект на небивало възхищение, но и на огромна завист.

Важен код към разбирането на личността и мисията му са неговите думи – тежки, сурови, но откровени: „Животът не ми носи кой знае какво. Всичко съм видял, всичко съм изпитал. Но най-вече мразя сегашната епоха. Повръща ми се от нея! Всичко е фалш, всичко е подменено. Няма уважение към дадената дума. Важни са само парите. По цял ден чуваме за престъпления. Знам, че ще напусна този свят, без да ми е мъчно за него!“.

Ален Делон. Фото: TMBD

Отвращението на великия актьор е разбираема реакция на девалвацията на ценностите – човешки и социални. Не по-малко значим код за разбирането на човека Ален и феномена Делон и е публичното му признание му, че той е бил програмиран за успеха, но не и за щастието.  

По време на цялата си кариера Ален Делон е обект на интерес от страна на публиката и медиите. Фото: BBC

Кой е основният фактор за съдбата и кариерата, възхода и падението на световните кинозвезди? Индивидуалният им талант, големият режисьор, с който работят или пък темата и сюжета на филмите, в които се снимат? Най-лесен е отговорът, че и трите фактора имат значение, но е правомерно да се открои специално ролята на режисьора (без да подценяваме другите предпоставки), който може да извлече най-доброто от даден актьор, но и да го съсипе, провали или просто да блокира най-силните му страни и артистичните му предимства.

Ален Делон и режисьорът Лукино Висконти. Фото: Cambiaste

Режисьорите, с които си е партнирал Ален Делон са едни от най-големите великани на игралното кино – Лукино Висконти и Рене Клеман, когото Ален Делон нарича „моят учител – човекът, който ме научи на всичко“, Микеланджело Антониони и Жан-Люк Годар, Бертран Блие (за филма му „Нашата история“ Делон получава престижната награда „Сезар“ през 1985 година).

Жан-Пол Белмондо и Ален Делон в кадър от филма „Борсалино“, 1970 г. Фото: ANSA

Уникалният актьор е желан и във филмите на много други безкрайно талантливи режсиьори като например Жан-Пиер Мелвил и Джоузеф Лоузи. Впрочем тъкмо Лоузи твърди, че „Актьорът е сигурен в играта, когато знае, че режисьорът няма да му позволи да направи от себе си глупак…“.

Ален Делон и София Лорен. Фото: Yahoo News

Банално и плитко е да се изтъкне, че присъствието на Ален Делон в киното е блестящо само благодарение на необикновената му харизма, сексапил и физически магнетизъм. Има и нещо друго – много важно и незаобиколимо, сплавта и културната интеграция между дадената от Господ красота и стойностно развивания талант през десетилетията. Съвсем наскоро отново гледах „За кожата на едно ченге“ (1981, реж. Ален Делон) и се възхищавах по същия начин, по който правех това преди 30 години на неговата енергичност, виталност, изтънчена бруталност и брутална изтънченост.

Постер на филма „За кожата на едно ченге“, 1981 г. Фото: Wikipedia

Въздействието, което оказва неговото екранно присъствие се дължи и на обстоятелството, че Ален Делон умее да привлича погледа и да издържа изпитанията на очите, които го гледат, а това са изпитанията на най-важния ценител – публиката.  Милиони жени по света в миналото и днес боготворят Ален Делон и са луди по него, по красивото му лице, неустоимите му очи и съвършеното му тяло. Но – съгласете се, че нищо не би струвала неговата ангелска физическа красота без огромната вътрешна сила, която той излъчва и без небрежната естетика, която той налага. Съвършен минимализъм и минималистична съвършеност!

Роми Шнайдер и Ален Делон на кинофестивала в Кан, 1962 г. Фото: Vogue Italia

Ако се върнем към незабравимите му ленти „Бъди красива и мълчи“ „Черното лале“, „Гепардът“, „Самураят“, „Борсалино“, „Двама мъже в града“, „Зоро“ и „Смъртта на един негодник“, „Господин Клайн“, „За кожата на едно ченге“, „Една любов на Суан“, „Завръщането на Казанова“ и др. ще трябва да констатираме, че има много голямо сходство между реалния живот на Ален Делон и филмовите му превъплъщения. Тежкото детство, гангстерския му период, службата в армията, смяната на различни и непривични професии са част от житейския фундамент, върху който той стъпва, за да изиграе блестящите си роли.

Ален Делон с първата си съпруга Натали и техния син Антъни. Фото: Daily mail/ Bridgeman Images

За да бъдат оценени по достойнство качествата на един мъж, трябва да има жени, които да са на нивото му – културно, естетическо, емоционално и екзистенциално. Самият актьор в свои интервюта изповядва, че дължи живота и кариерата си на жените.

Той не се притеснява да признае, колко много са му дали по-възрастните от него жени, които знаят всичко за живота – визирайки Брижит Обер и Мишел Корду, и характеризирайки ги като „самата същност на женствеността“.

Заедно с Мирей Дарк – най-дългата любов на актьора. Фото: Yahoo Life

До последния си дъх той носи в себе си спомените и представите за любимите жени в живота си –  Роми Шнайдер, Натали Делон и Мирей Дарк. Ален Делон поставяше на най-висок пиедестал  жените със силен характер, жените, които не се подчиняват, но и не се стремят към доминиране.

Ален Делон и Розали ван Бремен, която е майка на дъщеря му Анушка и по-малкия му син Ален-Фабиен. Фото: Elle

С право той апелираше към това – жената да не изневерява на своята природа, да бъде естествена и вярна на своя пол:„Толкова е красиво когато една жена не се опитва да заличи това, което е…Няма нищо по-хубаво на света от една жена…Една истинска жена, която прилича на жена!“.

Ален Делон заедно със сина си Антъни, 1 декември 1988 г. Фото: Forbes

Ален Делон остаряваше достолепно, благородно, истински, по своему или, казано с две думи като катедрала. Малко преди да си отиде от този свят, великият актьор призна, че е готов да се ожени и на тази възраст, стига жената до него да е готова да го придружи до самия му край. Благодарен е на любимите си жени, че са му дали толкова много, че са го научили на най-главното в живота. Но заедно с това не скрива и любовния си егоизъм или по-скоро егоцентризъм с думите: „Не съм виновен, че са се влюбили в мен. После разбрах, че в очите на тези, които ме обичат, искам да бъда най-великия, най-силния, най-красивия!“.

Ален Делон заедно с дъщеря си Анушка. Фото: Gala

Всъщност жената, която той обича най-много, по собственото му признание, е Дева Мария – майката на Исус Христос. За актьора тя е най-любимата и най-доверената му жена. Тя – Света Богородица! Но нека да не идеализираме Ален Делон. Като всички знаменитости, пък и обикновени хора, той си имаше своите недостатъци, скрупули или казано по-образно – „трески за дялане“ и „кусури“. Те, обаче, позволяваха още по-ярко да изпъкнат добрите му страни, превъзходните му качества.

Неустоимият красавец със сини очи имаше много заслуги към стила и модата. Преди да посочим много накратко някои от тях, ще подчертаем най-важният му естетически принос – това, че вдъхновяваше по неповторим начин своите фенове, жени и мъже, и, разбира се, дизайнери и стилисти. Днес по Ален Делон тъгува не само световната културна общественост, не само безбройните му ценители, но и целият моден свят. Централата на „Кристиан Диор“ публикува в Инстаграм изключително мили и земни думи по адрес на най-популярното лице на техния парфюм „Eau Sauvage“, наричайки го „забележителен актьор“, „един от най-скъпите приятели“ и „символ на вечната мъжественост“.

Ален Делон в рекламата на парфюма Eau Sauvage на Dior. Фото: Vanity Fair

В стила си на обличане, визуалнта култура, имиджа и репутацията Ален Делон беше оригинален, иновативен и заедно с това – непретенциозен и смел. Той е перфектен представител на стила „кежуъл“ и на жанра „спортна елегантност“. Комбинацията на сако, дънки, кецове и други спортни обувки, носенето на тесните панталони чинос или още „капри“, носенето на обувки на бос крак – това са само част от модните открития и нововъведения, за които голяма заслуга има Делон.

Ален Делон в Сен Тропе, 1966 г. Фото: Threads

Що се отнася до отделните модни компоненти и любими детайли в неговата външност, ще сгрешим ако пропуснем оксфордските ризи с яки button-down, плетените вратовръзки, правите панталони с висока талия, оксфордските обувки и пуловерите с V образни деколтета. Изчистените ризи дюс – разгърнати на гърдите, запретнатите ръкави, белите дънки също са негова запазена марка. Свободата и вътрешното усещане за красота са в основата на неговия емблематичен стил. Без преувеличение може да се каже, че Ален Делон, подобно на Джеймс Дийн и Марлон Брандо е модна икона – квинтесенция на маскулинистичната красота, ексклузивното актьорско майсторство и необикновения чар и съблазнителност.  

Изчистените ризи със запретнати ръкави са запазена марка на Ален Делон. Фото: Gentleman’s Journal

С много безценни качества и способности ще бъде запомнен Ален Делон: със силното и завладяващо екранно присъствие, с изградения идеал за мъжка красота, със силата на духа му, с хармонията между изкушаващия външен вид и завидната вътрешна устойчивост, със здравата му житейска философия. И с още нещо – със златните уроци на големия мъжкар, на внимателния кавалер и заедно с това – войнстващия рицар, който повелява, че не можеш да спечелиш любовта на жените, ако не си истински, ако не си непокорен, ако не си  самобитно нежен и страстен.

Той беше и ще остане завинаги едно лошо момче с магнетично лице и голямо сърце, което няма да отиде в рая, а там, където си поиска. Защото чудото Ален Делон – като изумителен актьор, икона на мъжката красота и еманация на силния характер ще продължи да възхищава и вдъхновява дълго време след физическата си кончина. Защото такъв стил не може да бъде забравен, а такава красота не може да бъде усмъртена!

Още от Smart People