Разположена в сърцето на Трансилвания, Салина Турда не е просто мина, а истинско подземно чудо. Това е една от малкото туристически дестинации в Румъния, включени в известния туристически пътеводител „Мишлен“, като получава две звезди от три възможни. Авторите на ръководството са силно впечатлени от нея, считайки я за „модерна и изненадваща атракция“.
Стотици хиляди туристи идват всяка година в тази забележителност в покрайнините на градчето Турда, за да прекосят подземния солен лабиринт, който ги отвежда в магически дълбини с впечатляващи галерии, огромни зали и невероятни подземни атракции. Усещането е като в приказка – стените са осветени от причудливи светлини и обвиват пространството в мистерия.
Твърди се, че първите страници от историята на солната мина са написани по време на римската окупация на Дакия, когато Турда носи латинското име Потаиса. Тогава в областта Трансилвания започва системен добив на желязо, руди, злато, сребро и сол.
Първият документ, в който се споменава съществуването на солна мина в Турда, датира от 1 май 1271 г. През 1867 г. минералогът Йохан Фридвалдски заявява, че „тези солни мини са достойни за най-голямо възхищение и любопитство, тъй като са толкова известни, че почти нямат равни в целия изток“.
Първоначално Салина Турда е една от най-важните солни мини в Трансилвания и е основният източник на доставки в региона. След 1840 г. добивът на сол намалява, а през 1932 г. е прекратен. По време на Втората световна мина мината е използвана като бомбоубежище, а от 1950 г. – като склад за сирене. През 1992 г. това съкровище от дълбините е отново отворено за обществеността като туристическа дестинация, която впечатлява с мащабите си, великолепието на своите подземни зали и множеството си атракции.
Първоначално посетителите се озовават в Галерия „Франц Йозеф“, която представлява тунел с дължина почти един километър. Краят му води до другия вход за мината, а съвсем в началото са разклоненията за останалите зали. Мина „Йосиф“ се нарича още и Залата на ехото – в нея ехото отеква безброй пъти.
Зала „Кривак“ привлича най-много посетители, тъй като съдържа специално съоражение, което е служило за повдигане на солните късове на повърхността. В мина „Терезия“ има подземно езеро, където можете да се разходите с лодка.
В мина „Рудолф“ се намира развлекателният комплекс с амфитеатър, където се провеждат различни шоу праграми, както и спортно игрище, където може да се играе футбол, хандбал, тенис и бадминтон. Има също малка детска площадка. В мината има различни игрища за мини голф, пинг понг, тенис, боулинг, а най-хитовата атракция е виенското колело. В мина „Жизела“ се помещава стая за спа процедури с естествени аерозоли, базирани на лековитите свойства на солта.
Ако планирате да влезете през главния вход, купете си билети онлайн, за да си спестите чакането на дългата опашка. Препоръчително е да се използва алтернативния вход, който е откъм страната на града – просто потърсете „Intrare Salina dinspre oras“ в Google Maps. Носете си румънски леи – входът може да се плати с карта, но за дейностите в мината се заплаща в брой. Пуловерът и топлите дрехи са задължителни, тъй като температурата в мината целогодишно е около 10-12 градуса.