Анна Уинтур напуска „Вог“ след 37 г. на върха

Анна Уинтур напуска „Вог“ след 37 г. на върха

Започва ли "игра на тронове", в търсене на новия Дявол?

Анна Уинтур напуска поста главен редактор на сп. "Вог" след 37 години. Фото: USA Today

След близо четири десетилетия начело на американското издание на сп. „Вог“, жената с вечния боб, тъмните очила и леденото спокойствие предава щафетата. 75-годишната Уинтур е обявила своето решение на среща с екипа, а слизането й от трона, според анализаторите, означава разместване на пластовете в модния бизнес.

Анна Уинтур. Фото: USA Today

Жената, която създаваше дизайнери и модни марки, и която с едно кратко „Не“ провокираше промяна на цели колекции, вече няма да оглавява модната библия, но остава глобален главен директор по съдържанието на „Condé Nast“ и глобален редакционен директор във „Вог“. Разбира се, след нея, позицията й няма как да остане същата, а се променя на главен редактор по съдържанието.

Анна Уинтур заедно с дизайнера Ралф Лорън, първата дама Хилари Клинтън и издателката на „Washington Post“ Катрин Греъм на закуска в Белия дом, в знак на признание за Центъра за изследване на рака на гърдата „Нина Хайд“, 24 септември 1996 г. Фото: USA Today

Анна Уинтур трансформира сп. „Вог“ от консервативно и по-утилитарно издание до епоха в модната журналистика. Тя разчупва заварения модел и започва да говори за попкултура, уличен стил, бърза мода, социални теми и знаменитости. Започна да третира модата не като елитарна витрина, а като жива културна сила.

Първата корица на Анна Уинтур като главен редактор на сп. „Вог“. Фото: Vogue

В първия си брой като главен редактор слага на корицата модела Микаела Берку, облечена в дънки и дизайнерско сако на Кристиан Лакроа, общито с кръст от огромни цветни камъни. Фотосесията е заснета от Питър Линдберг на улицата, а когато броят влиза в печатница, Уинтур получава обаждане с въпроса дали тази снимка е грешно изпратена.

Анна Уинтур на „Мет Гала“, май 2025 г. Фото: USA Today

Дамата с черните очила революционизира и идеята знаменитости, първи дами и спортисти да се появяват на корицата на списанието – от Мадона до Ким Кардашиян, от Хилъри Клинтън до Камала Харис. Лансира „Teen Vogue“ (1993), „Men’s Vogue“, „Vogue Living“ и други, за да достигне до по-широка аудитория, работи с легенди в модната фотография, като Марио Тестино, Ани Лейбовиц, Стивън Мейзъл. Превърна благотворителното събитие „Мет Гала“ в най-важния ивент в световния моден календар.

Проф. Любомир Стойков, който е навярно единственият български журналист, срещал се с Анна Уинтур в Ню Йорк, коментира новината за нейното отдръпване от „Вог“ по следния начин: „Не можеш да разбереш модата, ако не разбираш Анна Уинтур!“ Това послание на филма „Септемврийски брой“ продължава да бъде актуално, независимо от факта, че Анна Уинтур вече се оттегли от „Вог“. „Ядрената Анна“ няма да бъде главен редактор на библията на световната мода, но запазва и разширява своята позиция – вече като глобален главен директор на съдържанието на издателя „Conde Nast“ и като редакционен директор на „Вог“. Неизброими са приносите й – творчески и мениджърски, към световната лайфстайл индустрия и модната преса. Сред тях са отварянето на „тежкарското“ списание към реалния живот и уличния стил, стимулирането на младите и талантливи дизайнери, генералната промяна в комуникационната стратегия на корицата на списанието, новите обществени ангажименти, мащабната социална и благотворителна дейност каквато е „Мет Гала“ и още много други изключително успешни инициативи. Кое е в основата на това радикално решение: лични и човешки мотиви или пък дигиталните предизвикателства на социалните мрежи и преструктурирането на световния моден пазар? Предстои да разберем. Но каквото и да стане в бъдеще, Анна Уинтур е медиен и културен феномен без аналог и без прецедент!“.

Сега сме в очакване на последната й корица.

Още от Smart Culture