Глобалният IT срив – нов технологичен Армагедон

Глобалният IT срив – нов технологичен Армагедон

Неуспешен ъпдейт причини глобален хаос, а редица компании в световен мащаб се превърнаха в заложници на новите технологии.

Синият екран на смъртта, който вчера се появи на компютрите на редица институции по цял свят буквално парализира света. Глобалният IT срив засегна клиенти на компанията Microsoft, а според данни потърпевши са около 20 милиона компютъра. Компанията за киберсигурност CrowdStrike заяви, че актуализацията на един от нейните софтуерни компоненти Falcon Sensor е задействала логическа грешка и е довела до компютърните сривове. Сред потърпевшите бяха авиокомпании, медийни и банкови организации, чиято дейност се оказа парализирана. Над 4300 полета бяха отменени, като най-засегнати бяха летищата в Австралия. В Европа най-много отменени полети имаше в Берлин и Амстердам.

Глобалният IT срив парализира редица летища. Фото: The Guardian

Главният изпълнителен директор на CrowdStrike – Джордж Курц – се извини за прекъсването, което според компанията се дължи на грешен код. „Това не е инцидент със сигурността или кибератака. Проблемът е идентифициран, изолиран и е въведена корекция“, написа Курц в Twitter. „Ние насочваме клиентите към портала за поддръжка за най-новите актуализации и ще продължим да предоставяме пълни и непрекъснати актуализации на нашия уебсайт.“ Усложнявайки хаоса, друго прекъсване също засегна облачните услуги на Microsoft Azure и предизвика допълнителен набор от повреди. Microsoft заяви, че двете прекъсвания не са свързани и че нейните услуги Azure са отново онлайн. Междувременно Кърц каза в предаването Today на NBC, че може да мине „известно време“, преди системите да се възстановят напълно от срива, причинен от управляваната от него компания.

CrowdStrike е американска фирма за киберсигурност, основана през 2011 г. и базирана в Остин, Тексас. От самото си създаване компанията се разраства бързо, тъй като започва да предлага набор от услуги за сигурност, използвайки облачен софтуер. CrowdStrike е успяла да генерира милиони долара финансиране от Силициевата долина като например от подразделението на Google за рисков капитал. Компанията наема хиляди работници и фирми за услуги в страни по целия свят, като подчертава на уебсайта си, че защитава 538 от включените в класацията Fortune 1000 компании.

CrowdStrike стана изключително успешна през последното десетилетие, с пазарна стойност от около 83 милиарда долара при затваряне на пазара в деня преди глобалния IT срив, въпреки че стойността на акциите на компанията намаля драстично след прекъсването, като падна с цели 13%.

Всъщност хаосът, причинен от един неуспешен ъпдейт накара света да осъзнае колко уязвим и зависим е от технологиите. Бизнеси, правителства и обикновени граждани изпитаха на собствен гръб колко крехка е дигиталната ни инфраструктура. Финансови системи, здравни услуги, транспорт и комуникации – всички бяха засегнати, подчертавайки нуждата от спешни и решителни действия за подобряване на киберсигурността.

Синият екран на смъртта се появи на компютрите на редица компании по цял свят. Фото: NBC News

Още от Smart Culture