Симфония от светлини, жизнерадостни мелодии и аромат на греяно вино – коледните базари по света отдавна са се превърнали в един от символите на празничния сезон и привличат милиони посетители в градовете, където се организират. Отвъд блякъса, тези базари са всъщност икономически центрове, които генерират значителни приходи и стимулират туризма във времето преди Коледа. Те са магнити както за местни, така и за чуждестранни туристи, като инжектират средства в секторите на хотелиерството, ресторантьорството и като цяло – в икономиката на съответния град. Малки занаятчийски предприятия и местни занаятчии се събират, за да покажат стоките си, създавайки оживен пазар, който генерира приходи и поддържа поминъка. Пазарните сергии, украсени с празнични стоки, се превръщат в съкровищница за купувачите, търсещи уникални артикули и традиционни лакомства, а продавачите на храни и напитки играят главна роля в пазарния спектакъл.
В наши дни, само в Германия се организират над 2500 коледни базара, които осигуряват 188 000 работни места. Според информация на NBC те привличат повече от 80 милиона посетители, а продажбата на греяно вино, меденки, дървени орнаменти и други немски хранителни специалитети и занаяти генерират около $129 млрд. приходи. Само оборотът на базара Striezelmarkt в Дрезден е приблизително 48 милиона евро. Броят на коледните базари в Обединеното кралство се е утроил от 2007 г. насам, генерирайки над £500 милиона в икономиката на Обединеното кралство през 2017 г.
Оказва се, че конкуренцията за търговска площ е най-сериозния проблем при коледните базари, а най-печеливш е бизнесът с греяно вино. Според официалната статистика, през 2002 г. един щанд за продажба на ароматната напитка има приходи от около €50 000 за един сезон, докато повечето търговци на сергии имат средно половината от този оборот. Ето защо има и разлика в наемите, които заплащат различните търговци. В Нюрнберг например, където се провежда един най-известните коледни базари в света, продавачите на колбаси и греяно вино заплащат $522 наем на сезон, докато търговците на коледна украса плащат само €83.
За да проследим произхода на коледните базари, трябва да се върнем далеч във времето и да посетим Виена през 1296 г., когато херцог Албрехт I разрешава 14-дневни панаири през месец декември. Въпреки перода, в който се провеждат тези празненства, те не са пряко свързани с Коледа. Друг ранен пример за подобен пазар, но отново не с коледна тематика, е този в Бауцен, Германия. През 1384 г. Вацлав IV, крал на Бохемия, дава на града правото да провежда свободен пазар, което позволява на месарите да продават месо до Коледа.
И въпреки всичко, кой град първи стартира традицията за организация на коледната търговия в тази й форма? Изследователите не са особено склонни да го идентифицират категорично, въпреки че Дрезден гордо се провъзгласява за „най-стария коледен базар в Германия“. Все пак на върха на класацията са Dresden Striezelmarkt, който стартира през 1434 г., и нюрнбергския Christkindlesmarkt, който започва не по-късно от 1628 г.
Коледните базари набират популярност в цяла Европа през XVII и началото на XVIII век. Подобно на днешните, те са били места за закупуване на месо, печива и различни декоративни стоки. Често са били разполагани в близост до църквите и са изпълнявали ролята на средища за събиране на граждани от всички класи – от работници до до чуждестранни пътешественици и благородници. С нарастването на популярността на коледните базари правителствата осъзнават, че се нуждаят от по-сериозна регулация. През 1750 г. властите в Берлин постановяват местоположението на коледния базар в града и колко дълго може да остане отворен (от 11 декември до 6 януари). Самият пазар нараства от приблизително 50 сергии през 1650 г. до около 600 през 1840 г. според Heritage.
До края на XIX век коледните базари намаляват. Развиващият се нацистки режим възражда традицията през 30-те години на миналия век, като я превръща отново в пропаганден символ на германското величие. Нацистите преместват Берлинския пазар обратно в центъра на града, където той привлича рекордните 1,5 милиона посетители през 1934 г. Две години по-късно посетителите са 2 млн. души.
Втората световна война слага край на коледните базари в Германия, но след края на конфликта те се възраждат отново. В края на 60-те и 70-те години пазарите се откриват още през последния уикенд на ноември. През последните десетилетия коледните базари се разпространяват по целия свят, привличайки посетители в Европа, Северна Америка, Азия.
Ето и някои от най-известните и посещавани коледни базари в света.
Winter Wonders в Брюксел
Базарът се провежда от 24 ноември 2023 г. до 31 декември 2023 г. в центъра на Брюксел. В над 200 дървени къщички търговци предлагат всякакви изкушения на близо 2.4 млн. посетители.
Коледният базар на пл. „Вьорошмарти“ в Будапеща
Площад Воросмарти оживява с мигащи светлини и звънтящи пазарни сергии. Над 100 търговци се настаняват традиционно на площада за повече от месец, като предлагат на посетителите местни дрънкулки, вкусни колбаси, яхнии и фунийки. Базарът предлага и значителен календар от събития – от занаятчийски работилници до детски куклени представления.
Winter Wonderland в Лондон
Winter Wonderland е най-добрата коледна дестинация в Лондон през последните 15 години. Разположен в Хайд Парк, фестивалът се провежда от средата на ноември до началото на януари. Winter Wonderland е базар, както и панаир с карнавални атракции, пързаляне с кънки на лед, представления, влакчета в увеселителен парк, сергии за улична храна, празнични барове и музика на живо.
Christkindlesmarkt в Нюрнберг, Германия
Основният коледен базар в Нюрнберг, Германия е един от най-старите и най-известните в световен мащаб. Известен е с ръчно изработените стоки за продажба и с фантастичния си немски братвурст, меденки и други традиционни лакомства. Уникален аспект на Коледния базар е самият Christkind – млада жена, която подарява подаръци.
Прага – базарите в Стария град и на Вацлавския площад
В Прага ще намерите два от най-добрите коледни базари в Европа, разположени съвсем близо един до друг – на Стария градски площад и на Вацлавския площад. И на двата базара се предлага фантастична храна – от традиционната чешка коледна рибена супа, приготвена на големи димящи порции, до любимия на тълпата трделник или т.нар.козуначени коминчета. Чешката бира, меденото вино и греяното вино са сред най-предпочитаните напиткити. Можете да откриете и различни ръчно изработени стоки като дървени играчки, керамика и бижута!
Коледният базар в Базел, Швейцария
Базарът на Barfüsserplatz и Münsterplatz се намира в центъра на Базел – място, което е колкото очарователно, толкова и величествено. Борови дървета се редят по улиците, осветени от светещата Базелска катедрала. Всеки от 130-те пазарни щанда е уникален, декориран с внимание от търговците.
Striezelmarket в Дрезден, Германия
Това е най-старият коледен базар в Германия и рекордьор на Гинес. През 1997 г. е построена най-голямата стъпаловидна пирамида в света Erzgebirge, която достига внушителните 14,62 метра височина. Една от най-вкусните атракции на базара е гигантският коледен щолен, който се нарязва на парчета. През 2017 г. щоленът тежи умопомрачителните 2980 кг.
Източници:
https://www.smithsonianmag.com/history/a-brief-history-of-christmas-markets-180981308/
https://www.enjoytravel.com/en/travel-news/places-to-visit/best-christmas-markets-in-the-world