Галиано и неговият моден Ренесанс

Галиано и неговият моден Ренесанс

Реабилитираният дизайнер пише история с новата си колекция пролет/лято 2024 за Maison Margiela

Джон Галиано за Maison Margiela, колекция пролет/лято 2024. Фото: Harper's Bazaar

Ърбън стилът се завърна ударно на модния подиум, благодарение на Джон Галиано – едно от най-легендарните имена в модата и настоящ творчески директор на Maison Margiela. Най-новата колекция пролет/лято 2024 на модната къща беше представена със сюрреалистично театрално шоу под моста Александър III в Париж, на фона на бетонна улица и на приглушена лунна светлина. Ревюто на Галиано се превърна в опияняващо представление, в което беше възроден духа на известните снимки на унгарско-френския фотограф Брасаи, с характерните за него мрачни тонове и сенки.

Джон Галиано за Maison Margiela, колекция пролет/лято 2024. Фото: Harper’s Bazaar

Дванадесет месеца са били нужни на модния гений, за да създаде колекцията. За целта той разработва 15 нови шивашки техники, чрез които постига театралното и авангардно излъчване на облеклата. Едно от постиженията на Галиано е техниката Seamlace, използвана за изработването на инкрустирани фрагменти от дантела или други материи на принципа на декупажа. Така се постига напълно безшевна бродерия. Milletrage пък е съчетание от mirage (мираж), mille-feuille (многолистен) и filtrage (филтриране). Това е нова техника, с която се създават съвсем леки дрехи, които обаче са с обемни форми и така се създава илюзия за тежест.

Джон Галиано за Maison Margiela, колекция пролет/лято 2024. Фото: Harper’s Bazaar

Те са изградени от много слоеве фини, леки тъкани и са завършени с материя, която, чрез оптическа илюзия, напомня за туид или груба вълна. Сред останалите нововъдения са нова пратика за рязане на материите, иновативна техника за драпиране на тюл или муселин по същия начин, по който художниците  работят с акварели, за да се постигне впечатлението за тъкан, напоена с вода и др.

Джон Галиано за Maison Margiela, колекция пролет/лято 2024. Фото: Harper’s Bazaar

Леон Дейм, който участва в ревютата на Margiela от 2018 г. насам, откри шоуто, като  с театрален спринт се появи пред публиката, облечен в корсет. Моделите, които участваха в дефилето, също се движеха нетрадиционно – някои бяха прегърбени, сякаш от болка, други се люлееха; едни вървяха грациозно, а други се движеха сковано.

Джон Галиано за Maison Margiela, колекция пролет/лято 2024. Фото: Harper’s Bazaar

Колекция пролет/лято 2024 на Maison Margiela подчертава границите и гъвкавостта на човешкото тяло чрез болезнено изглеждащи корсети, които деформират телата на моделите по неестествен начин. Напълно прозрачни облекла от шифон са комбинирани с тренчкоти, шалове и пуловери.

Това представление с мрачен сценарий и отлична драматургия напомняше авангардните модни ревюта, с които Аликзандър Маккуин стана известен през 90-те години на миналия век. След като през 2011 г. беше уволнен от емблематичната си позиция в „Диор“ като творчески директор поради антисемитски изказвания, през 2014 г. Галиано стана творчески директор на Maison Margiela.  

„Шоуто на Джон Галиано, което моето поколение чакаше“ – така творческият директор на Vogue Марк Гуидучи (р. 1988 г.) описа без много думи творческата експлозия на Галиано.

Източници:

Harper’s Bazaar

Vogue

Още от Smart Fashion