Първият понеделник на месец май не е просто дата в календара. Това е моментът, в който всички погледи са насочени към Музея на изкуствата „Метрополитън“ в Ню Йорк, а световните знаменитости се впускат в грандиозна модна надпревара с едно-единствено правило: да бъдат колкото се може по-запомнящи се. Причината се нарича „Мет Гала“ – най-елитарното модно събитие, което предхожда откриването на традиционната годишна изложба в американския музей и чиято основна цел е да се съберат средства за „Института за костюми“. „Най-голямата вечер в модата“ се превръща в поле за изява на световните дизайнери и брандове. Те влизат в открит дуел и се съревновават кой ще създаде най-оригиналния, провокативен и нестандартен тоалет за знаменитостите, които минават по червения килим. А тук не може да не споменем и гранд дамата на събитието – главният редактор на американското издание на сп. „Вог“, която от 1995 г. е официален домакин на „Мет Гала“.
Тази година изложбата ще насочи вниманието на публиката към 50 исторически значими произведения от различни епохи до наши дни, които вече са твърде крехки, за да бъдат носени отново. Неслучайно темата на експозицията е „Спящи красавици: Да събудим отново модата“ – това е търсена асоциация за облеклата, които се пазят в архивите на „Института за костюми“. Любопитна е и аналогията, която сп. „Вог“ прави с куратора на музея – Андрю Болтън е представен като принца, отговорен за пробуждането им.
Посетителите на музея ще имат възможността да видят английски елек от елизабетинската епоха, датиран между 1615-1620 г.; богато декорирана рокля с лалета на Чарлз Фредерик Уърт от 1889 г.; копринена бална рокля от Кристиан Диор, колекция пролет-лято 1953; шапки от Кристобал Баленсиага; внушителна синя рокля от тафта на белгийския дизайнер Оливие Тейскенс от колекцията му есен-зима 2001/2002 и други.
Всъщност „Мет Гала“ отдава почит на темата на изложбата чрез официалния дрескод, с който поканените знаменитости трябва да се съобразят при избора на дизайн на тоалетите си. Само след 4 дни ще видим най-шармантните дизайнерски фантазии, претворяващи „Градината на времето“, като формулировката тази година черпи вдъхновение от история със същото заглавие, написана от английския писател Джеймс Греъм Балард през 1962 г.
И докато очакваме с интерес да видим докъде ще стигне въображението на световния моден елит и смелостта на звездите, сме подготвили специална компилация от любопитни факти за „най-голямата вечер в модата“.
Водещите
Зендая, Дженифър Лопес, Крис Хемсуърт и пуерториканският рапър Бед Бъни ще се присъединят към Анна Уинтур като съпредседатели на „Мет Гала“ 2024, докато творческият директор на Loewe Джонатан Андерсън и главният изпълнителен директор на Тик Ток Шоу Зи Чу са почетни председатели.
Зад кулисите
Всички сме свидетели на бляскавото пристигане на световните звезди, както и на снимките на червения килим на входа на музея, но случващото се зад вратите му остава тайна. От сп. „Вог“ отказват да разкрият детайли за това как преминава галата и все пак се знае, че „Мет Гала“ започва с официална среща и поздрав с домакините. В началото има коктейл, а след това гостите разглеждат изложбата в музея, като за звездите са осигурени придружители. Всяка година световен изпълнител забавлява гостите, а вечерята приключва сравнително рано, за да се даде шанс на присъстващите да сменят тоалетите си и да се подготвят за афтър партито. Оказва се, че някои звезди имат лични стаи за себе си, където могат да се преоблекат. Входът за събитието се оценява на около 50 000 долара, а цената за маса започва от 300 000 долара. Важно е да се отбележи, че топ знаменитостите не заплащат сами тези суми, а те се финансират от модните централи, които им осигуряват и тоалетите.
Правилата
Оказва се, че „Мет Гала“ е събитие, които върви с купища правила и забрани. На първо място е известно, че лично Анна Уинтур дирижира резпределението на местата на гостите – тя съставя изключително внимателно гест листа в продължение на близо шест месеца и прилага собствени строги правила за това кой до кого да седне. Под внимание се вземат детайли като например това дали знаменитостите са седяли заедно на миналогодишното издание, дали са седяли заедно на друго подобно събитие и т.н. На съпрузите не е позволено да бъдат настанени един до друг.
От 2015 г. селфитата са официално забранени на „Мет Гала“, като причината е знаменитостите да не отделят много време на телефоните си. Кайли Дженър обаче наруши забраната и масовото й селфи с други звезди в тоалетната през 2017 г. стана вайръл в социалните мрежи.
Пушенето в музея „Метрополитън“ е строго забранено, а единствената обосновка е предпазването на експонатите. На голямото събитие не се допускат и лица под 18-годишна възраст.
Според „Ню Йорк поуст“ лично Анна Уинтур е забранила присъствието на някои храни и подправки в менюто за „Мет Гала“. Големите губещи са лукът и чесънът – за да се предпазят гостите от лош дъх, както и магданозът – за да не изпаднат присъстващите в неудобна ситуация с парченце от зелената подправка между зъбите. Забранено е поднасянето на брускети, тъй като съществува риск те да се озоват върху бляскавите тоалети при леко невнимание. Няма как да се вземат предвид всички поражения, които храната може да нанесе върху облеклата на звездите, и тук е добре да си припомним случая, когато се наложи да се отреже роклята на американския модел Карли Клос, заради чаша разлято червено вино.
Анна Уинтур проследява лично всеки детайл за „Мет Гала“ – от салфетките, през приборите, до осветлението.
Аутсайдерите
Освен че има списък с гости, Анна Уинтур има и списък с нежелани знаменитости, които по една или друга причина не получават покана за събитието. Листата се оглавява от Доналд Тръмп, а заради свои изказвания и критики към Уинтур, сред аутсайдерите са също и Рейчъл Зоуи, Деми Ловато, Ейми Шумър, Тим Гън.
Неудобните въпроси
Анна Уинтур е изправена пред неудобни въпроси относно многомилионната си сделка с Тик Ток за спонсориране на „Мет Гала“. Както стана ясно, към главния редактор на „Вог“ ще се присъедини и главният изпълнителен директор на Тик Ток Шоу Зи Чу, само дни след като президентът Байдън подписа законопроект за забрана на китайската социална медийна платформа или принудителна продажба. Според организаторите, сделката е подписана доста преди приемането на закона, но се счита, че този факт няма да се отрази благоприятно на рейтинга на събитието.
Източници: