От древността до днес: пътуване до новите седем чудеса на света

От древността до днес: пътуване до новите седем чудеса на света

Тадж Махал. Фото: © Tim van Kempen / https://unsplash.com/photos/people-at-taj-mahal-india-Axl4311WzQU

Нашата планета е дом на безброй забележителности, които поразяват ума със своята зашеметяваща красота, легендарна история и новаторско инженерство. Но някои от тях са толкова специални и емблематични за историческите периоди, народи и постижения, които представляват, че са обявени за чудеса на света.

Тадж Махал

На първо място в списъка със седемте чудеса е известният Тадж Махал, който се намира в Агра, Индия. Този величествен мавзолей е един от най-разпознаваемите световни символи на любовта: построен е по поръчка на императора на моголите Шах Джахан и всъщност представлява гробница на неговата любима съпруга Мумтаз Махал. Мавзолеят от бял мрамор е висок 74 метра и е с 4 минарета в ъглите (те са леко наклонени навън от гробницата, за да не я повредят в случай на разрушение). Строителството започва около 1632 г. и е завършено напълно около 1653 г. Тадж Махал е считан за връх на моголската архитектура и привлича почти 8 милиона посетители годишно. Вписан е в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 1983 г. Периодът между октомври и март е един от най-подходящите за посещение на този величествен мавзолей, тъй като времето тогава е по-сухо и по-хладно. Тадж Махал е най-красив рано сутринта, когато изгрява слънцето.

Велика китайска стена

Великата китайска стена. Фото: © Hanson Lu / https://unsplash.com/photos/great-wall-of-china-china-_8EFj6ISA08

Великата китайска стена е не само едно от седемте чудеса на света, но е и най-известната забележителност в Китай. Нейното строителство стартира още през VII век пр. Хр., а най-голяма популярност придобива построената част  в периода 220 – 206 г. пр. Хр., по времето на Цин Ши Хуан – първият император, който обединява Китай. Стената е създадена, за да защити империята срещу нашественици. През следващите векове тя е ремонтирана многократно, като най-активното й възстановяване е извършено по време на династията Мин (1368–1644), за да се защити земята от монголските нашественици. По-голямата част от Великата китайска стена, която е запазена до наши дни, е построена точно през този период. Най-подходящото време за посещение е есенният сезон от септември до ноември, когато времето е по-приятно.

Колизеум

Колизеумът в Рим. Фото: © Kasturi Roy / https://unsplash.com/photos/coliseum-under-white-sky-WLlupsRhjyw

Колизеумът е овален амфитеатър, построен от римляните през 80 г.  Както подсказва името му, той е най-големият амфитеатър, строен някога, и все още е най-големият амфитеатър в света. През 72 г. император Веспасиан нарежда изграждането на този масивен театър, който е завършен от неговия наследник император Тит. Известната арена на гладиаторите може да побере между 50 000 до 80 000 зрители.  Освен зловещи битки, в Колизеума са се провеждали и други представления, сред които драми от римската митология и симулирани морски битки. Един от символите на Рим е отворен за посещения през цялата година, с изключение на 1 януари и 25 декември.

Чичен Ица

Чичен Ица. Фото: © Marv Watson / https://unsplash.com/photos/landmark-photography-of-chichen-itza-mexico-UfK0P6WygEE

Чичен Ица е древен град, създаден от цивилизацията на маите, която  е добре известна със своите точни календари и изключително сложна писмена система. Ситуиран е на полуостров Юкатан, Мексико, а според различни източници, неговото възникване е датирано през V или VIII-IX век. Чичен Ица е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 1988 г., като през 2007 г. организацията обявява археологическия обект за едно от новите седем чудеса на света. Най-известните забележителности  са храмът Кукулан, който представлява стъпаловидна пирамида, Храмът на воините, Храмът на ягуара, обсерваторията Каракол. Чичен Ица посреща над 2 милиона туристи всяка година. Тъй като през летните месеци температурите са високи, най-подходящ за посещение е периодът от ноември до март.

Петра

Петра в Йордания. Фото: © Brian Kairuz / https://unsplash.com/photos/low-angle-photography-of-brown-concrete-building-eoZTnFtusDs

Петра е древен пустинен град, разположен в южната част на Йордания. Това историческо място някога е процъфтяващ търговски център и столица на Набатейската империя от 400 г. пр. Хр. до 106 г. Според историческите източници, в най-славните  си години градът е населяван от 20 000 до 30 000 души. По-късно Петра се превръща в руини и е необитаем в продължение на повече от 500 години, преди да бъде преоткрит от швейцарския изследовател Джон Люис Буркхард през 1812 г. Ето защо Петра се нарича още „Изгубеният град“. Най-подходящото време за туризъм в региона са пролетните и есенните месеци от март до май и от септември до ноември.

Мачу Пикчу

Мачу Пикчу. Фото: © Eddie Kiszka / https://unsplash.com/photos/green-and-brown-mountain-under-blue-sky-during-daytime-rFESpq5MMTg

Мачу Пикчу се намира в Източните Кордилери на Андите, в Южно Перу. Тази цитадела на инките от XV век е разположена на над 2400 метра над морското равнище. Империята на инките е най-голямата в древна Америка, а началото на тази велика цивилизация може да се проследи назад до XIII век в Перуанските планини. Смята се, че Мачу Пикчу е построен като свещено имение за императорите на инките Пачакути. Днес Мачу Пикчу се е превърнал в руини, но посетителите все още могат да зърнат славното му минало. Най-доброто време за посещение е от април до ноември. Тъй като Мачу Пикчу се намира в планински район, най-добре е да се избягва дъждовния сезон от декември до март. Ценен съвет към посетителите е да не избират  пренаселените места в пиковия сезон от юни до август.

Статуя на Христос Спасител

Статуята на Христос Спасител в Рио де Жанейро. Фото: © Simone Dinoia / https://unsplash.com/photos/a-statue-of-a-person-with-their-arms-in-the-air-ufbF3ZQpR1Q

Статуята на Христос Спасителя се намира на 704 метра над морското равнище на върха на планината Корковадо в Рио де Жанейро и представлява 30-метрова статуя на Исус Христос в стил арт деко. Ръцете на статуята се простират на 28 метра ширина като символ на мира и тази впечатляваща забележителност може да се види отдалеч в града. Статуята е създадена от френски скулптор на име Пол Ландовски. Той си сътрудничи с бразилския инженер Хеитор да Силва Коста, френския инженер Албер Како и румънския скулптор Джордже Леонида. Идеята за създаване на християнски паметник на планината Корковадо е предложена от Католическия кръг на Рио, който е обезпокоен от липсата на религиозна вяра след Първата световна война. Изграждането на статуята е финансирано от дарения от бразилски католици. Днес Христос Спасителят е в една от най-популярните атракции в Рио де Жанейро и има около 2,5 милиона посетители всяка година. Статуята е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 2012 г. Най-доброто време за посещение е през септември и октомври. Туристите се съветват да избягват тълпата по средата на деня, като отидат там рано сутрин или вечер.

Източници:

https://www.trip.com/hot/articles/7-wonders-of-the-world.html

https://www.goaheadtours.com/travel-blog/articles/visit-the-7-new-wonders-of-the-world

Още от Smart Living