Акад. Чавдар Славов с голям апел в борбата с рака на простатата

Акад. Чавдар Славов с голям апел в борбата с рака на простатата

Емблематичният учен и национален консултант по урология разкрива предимствата на брахитерапията.

Акад. Чавдар Славов. Фото: Forlife

Д-р Ваня Шипочлиева

„Ноември ме разбра. И ме прегърна…“

Не се учудвайте, че през ноември ще ви впечатляват стихове, като горния цитат от Caribiana (Радосвета Аврамова), че доста често ще виждате мъже с мустаци или ще чувате думи като „скрининг“ и „превенция“. Това е напълно естествено, защото ноември е Световният месец за борба с рака на простатата. В дните на месеца се организират начинания, свързани с международната инициатива Movember, насочена към повишаване информираността за мъжкото здраве.

Фото: Forlife

Какво е брахитерапията?

Брахитерапията е вид лъчелечение, при което източникът на радиация се поставя директно в или близо до тумора. Тази техника минимизира облъчването на околните здрави тъкани, като същевременно доставя висока доза радиация в целевата зона. Използва се при рак на простатата, гърдата и шийката на матката.

ЗА АКАД. ЧАВДАР СЛАВОВ

Той е началник на Клиниката по урология и андрология при УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и ръководител на Център за съвременна диагностика и лечение на туморите на простатната жлеза, към който се извършва брахитерапия с ниска мощност на дозата, предимно при ранните форми на рака на простатната жлеза.

Акад. проф. д-р Славов е национален консултант по урология и дългогодишен член на екипите по бъбречна трансплантация. В света е един от първите, който разработва и прилага уретропластики с тъкан от устната кухина. Автор е на над 450 научни труда, на 23 монографии и учебници. За научните си постижения е удостоен с най-високото държавно отличие – Орден „Стара планина“ първа степен и с редица още награди.

В съзвучие с Movember е следното интервю с известния наш уролог акад. проф. д-р Чавдар Славов.

Акад. Славов, какво е брахитерапия с ниска мощност на дозата?

Това е вид лъчетерапия. При нея директно в простатната жлеза се въвеждат изотопни зърна – йод 125, с помощта на специални игли и софтуерен продукт, изчисляващ броя и мястото на въвеждане. Изотопните зърна са биологично съвместими и не предизвикват реакция в околните тъкани. Това е изключително иновативна, фокална терапия (фокусирана в увредения орган).

Не всички с рак на простатата са подходящи за брахитерапия с ниска мощност на дозата. Тя обикновено се прилага на мъже с простатен карцином в ранен стадий, при нисък до умерен риск на класификация (оценка на състоянието на пациента).

Лечението е персонализирано. За конкретния пациент се изчислява броят на необходимите изотопни зърна. Той трябва да е такъв, че да се облъчат минимум 98% от жлезата. Целта е да се постигне 96% ефект на излекуване, без операция и без усложнения като инконтиненция (неволно изпускане), загуба на потентност и други проблеми, които често се наблюдават след хирургична интервенция.

Част от подхода за подобряване ефективността на лечението чрез персонализирани стратегии, е таргетната терапия. По какво тя се различава от брахитерапията?

Таргетнатата терапия е насочена към специфични цели в злокачествените клетки на тумора, като при нея се ползват елементите и възможностите на химиотерапията. А брахитерапията е локално облъчване с радиоактивни импланти.

Според много изследователи тя ще бъде метод на избор в бъдещето. Тази прогноза се основава на факта, че все повече се разраства тенденцията да отпадат хирургичните операции и да се замесват с фокални процедури. Това е свързано с напредъка на изследванията в областта на изкуствения интелект.

В брахитерапията, която сега прилагаме, също има много елементи на изкуствен интелект, защото се разчита на софтуерен продукт, който се прилага от мултидисциплинарен екип, включващ уролог, лъчетерапевт, медицински физик, онколог, анестезиолог и специалисти по здравни грижи с подходяща квалификация.

Несъмнено, ръководите екип с висок професионализъм. И това е неотменно условие за иновативни постижения, и за признанията, които получавате, включително наградата за Клиничен екип на годината на Balkan Medical Awards 2024?

Да, така е. Центърът, който изградихме, е единственото място в България, където вече над 30 месеца се прилага брахитерапия с ниска мощност на дозата.

Резултатите са впечатляващи – пациентите си тръгват буквално на втория ден след процедурата, а контролните изследвания са показали много добра ефективност и качество на живот.

С въвеждане на това лечение ние на практика поставихме България на едно от първите места по обгрижване и обхващане на мъжете с рак на простатната жлеза чрез всички видове терапии в света. Тези пациенти имат възможност да бъдат диагностицирани и лекувани чрез най-съвременните техники и подходи, съответни на международните стандарти.

Разбира се, стигнахме дотук постепенно, с много труд. През 2015 година, заедно с моите колеги възстановихме най-напред отделението, а впоследствие и Клиниката по урология, която е първата с подобен профил в България. През 2020 година кандидатствахме няколкократно за финансиране по проект за създаване на Център за съвременна диагностика и лечение на туморите на простатната жлеза. По този повод получихме, със съдействието на тогавашния здравен министър Кирил Ананиев, инвестиция от 1 милион лева и закупихме оборудване, което смея да твърдя, е на Европейско и световно ниво.

Това позволи изграждане на модерен Център за диагностика и лечение и към него на Център за брахитерапия с ниска мощност на дозата, който е първият в страната ни и, доколкото ми е известно, единствен по рода си в този Балкански регион.

Фото: Forlife

Какъв път трябва да извърви пациентът, диагностициран с рак на простатата, за да получи подходящо лечение?

Информация за този път е представена в сайта на болницата. Важно е да се оцени състоянието на простатната жлеза. За целта използваме ядрено-магнитен резонанс и ултразвук с висока мощност. Следващият етап е определяне броя на изотопните зърна, необходими за поставяне на всеки отделен пациент. Те се поръчват директно от фирма-производител, която е базирана в Германия.

Първоначално пациентите заплащаха въпросните радиоактивни лекарства, чиято стойност възлизаше на около 7-8 хиляди лева, но с активната помощ на няколко заместник-министри у нас и най-вече на доц. Любомир Бакаливанов, Министерство на здравеопазването пое тези разходи.

Сега пациентът заплаща само стойността на необходимите му допълнителни консумативи, която не се поема от НЗОК. Общата сума е около 2 500 лева като за сравнение: такъв метод на терапия в Европа струва между 15-, 20-хиляди евро, а в САЩ  доста повече.

Каква е ефективността на лечението?

Показателни са статистическите данни. Например в САЩ близо 20% от мъжете, диагностицирани със сравнително ранен карцином на простатната жлеза, предпочитат брахитерапия с ниска мощност на дозата, въпреки високата й цена и въпреки факта, че там всяка клиника е оборудвана с по един или няколко робота „Да Винчи“ и има условия за по-малко инвазивна хирургия.

За първи път се запознах с този метод преди повече от 15 години. Пациенти с възможности бяха лекувани в чужбина, където срещу заплащане им се извършваше такова лечение. Свидетел съм на тази терапия и прегърнах идеята тя да бъде внедрена в България. Наблюдаваните от мен над 20 мъже, лекувани предимно в Германия и Франция, и днес са живи и здрави.

Бихте ли изложили накратко предимствата на метода?

Основните предимства са:

  • Еднократна процедура. Обикновено тя продължава около 3 часа и е много важно участието на анестезиолога, защото пациентът не бива да мърда, дори на милиметър, за да не размести позицията, в която трябва да се сложат подходящо изотопните зърна.
  • Кратък болничен престой. Той е в рамките на денонощие, след което на хоспитализирания човек се прави контролен скенер на тазовото дъно (за да се провери как са разположени изотопните зърна) и пациентът се изписва.
  • Кратък възстановителен период. Необходими са 6-8 седмици, тъй като лечението е по-малко инвазивно. Това е и икономически най-изгодната терапия, сравнена с другите методи на лечение, съществуващи в нашата практика.

Има ли странични ефекти?

Да, но оплакванията са изключително леки. Може да се обострят т.нар. иритативни симптоми – малко по-често уриниране и припарване при уриниране, но тези проблеми се преодоляват спонтанно или с подходящи симптоматични медикаменти.

Фото: Forlife

Може ли брахитерапия с ниска мощност на дозата да се съчетава с други лечения?

Да, категорично. Може да се комбинира например с имунотерапия или химиотерапия. Ние даже отидохме малко по-напред в нашата работа и на пациенти, които са гранични по критериите за инвазия на тумора, преди брахитерапията, приложихме кратък курс хормонално лечение или стандартна лъчетерапия. По този начин постигаме максимален ефект. При всичките 80 пациента, които досега сме лекували в Центъра, слава Богу не са настъпили усложнения или рецидиви.

Каква трябва да бъде профилактиката, като се има предвид, че в България, простатният карцином се нарежа на второ място по честота след рака на белия дроб при мъжете и през последните години тревожно нараства броят на младите пациенти със злокачествена неоплазия на простатната жлеза?

Всяка година, във връзка с Movember, в Клиниката по урология и андрология, която ръководя, се провеждат безплатни прегледи и консултации на пациенти с проблеми на простатната жлеза, като те трябва предварително да се запишат и да се изследват за ниво на туморен маркер в кръвта.

Още през 2010 година в качеството ми на национален консултант по урология и по това време завеждащ Клиниката по урология в Александровска болница, съвместно с екипа на тогавашния министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов, създадохме Наредба за профилактиране на всички мъже в България, които са над 50 години.

Съгласно този документ, веднъж годишно мъжете имат право на преглед при уролог и изследване на туморен маркер в кръвта (т.нар. простатно-специфичен антиген, PSA). Разходите за тази профилактика се покриват от НЗОК.

Наредбата е в сила и до ден днешен. Но доста мъже не са информирани за нея. Част от тях не са здравно осигурени или са записани проформа при общопрактикуващ лекар. Жалко е, че разполагаме с една от най-добрите профилактични програми, но тя не се изпълнява на 100 процента.

Има ли светлина в тунела?

Не зададох този въпрос, защото осъзнавах, че времето за разговори на уважавания лекар е ограничено и пред кабинета му има пациенти, които се нуждаят от неговата помощ. Но бях убедена: за акад. Чавдар Славов светлината е в провеждане на повече информационни кампании, не само през ноември, а целогодишно; в изпълнение на скринингови програми (за откриване на здравословни проблеми в зародиш); в активна превенция (с дейности и мерки за предпазване от заболявания).

Вярно е, че не всички случаи на рак на простата могат да бъдат предотвратени, но здравословното поведение, редовните медицински прегледи и изследвания в значителна степен биха гарантирали добро състояние на тялото и духа, и естествено – пълноценен живот.

Източник: FORLIFE.BG

Още от Smart Living