Кристина Верославова е далеч от клишето за актриса, която просто следва шаблоните в индустрията. Определенията „млада“ и „красива“ при нея са задължителни, но далеч не са единствения реквизит, с който тя разполага. Излъчва спокойствие и притежава специфична фина естетика, която трудно може да бъде обяснена с думи. Българските зрители я познават от телевизионните сериали „Татковци“ и „Вина“, но тя съвсем не ограничава таланта си и не го изявява само пред камера.
Всъщност Кристина идва от театралната сцена в Лос Анджелис, където учи актьорско майсторство в Института по театър и кино „Лий Страсбърг“. Там тя участва в постановки като „Полша“, „Майката на Икар“ и „Хълмове като бели слонове“, а в “Трамвай желание” на Тенеси Уилямс играе главната роля. Преди това работи като модел, снима се във фотосесии за редица световни издания като Vogue, Cosmopolitan, Glamour и завършва „Международен бизнес“ в Бирмингам.
Може би фактът, че е родена във Варна, й помага в голяма степен да разкрие своята адаптивност – качество, особено характерно за морските хора. Ето защо не се поколебава да изостави живота в Англия, да се премести в САЩ и да се върне отново в България, където се оказва, че има специално място, отредено за нея.
Кристина Верославова застава с името си зад един от най-амбициозните си проекти – организирането и провеждането за втора поредна година на актьорски уъркшоп, воден от Дейвид Страсбърг. Какво я провокира да предприеме подобна инициатива и каква е нейната основна цел? „Когато се сблъскаш с нещо смислено и стойностно, най-нормалното нещо, поне за мен, е да искаш да го споделиш с други хора. Това обяснява и мотивацията, и целта ми“, споделя актрисата.
Самият уъркшоп е изцяло фокусиран върху ‘’Метода’’ на Лий Страсбърг – актьорска техника, използвана от актьори като Ал Пачино, Пол Нюман, Мерилин Монро, Скарлет Йохансон и много други. Работи се както върху сцени, така и върху базовите упражнения, разработени от Страсбърг, свързани с релаксация, концентрация и развиване на сетивата. Участниците прекарват първите 10 дни с Диг Уейн, преподавател в института и модератор в The Actors Studio, а последните 2 дни – с Дейвид Страсбърг, син на Лий и директор на института в Лос Анджелис.
„Смятам, че най-много ги впечатли подходът на преподавателите, който позволи на всеки един от актьорите да се довери напълно и да си позволи да бъде уязвим“, разказва Кристина Верославова. Всъщност участниците в уъркшопа са изцяло селектирани от преподавателите от Института в Лос Анджелис на база на монолог на английски език, допълва още тя.
За това издание кандидатстват близо 300 човека, а местата са само 16. „Групата, която се сформира, беше прекрасна, не само заради наличието на толкова талантливи актьори, а и от чисто човешка гледна точка. Участниците бяха лишени от завист и искрено се радваха един за друг по време на целия процес.“
Според Кристина Верославова всички са победители заради това, което са постигнали през двете седмици обучение. Връчването на стипендията се оказва трудно решение, тъй като актьорите са изключително талантливи и отдадени на сцената. И все пак победител става Александър Караколев, пред когото се разкриват нови възможности, изпълнени с вълнуващи предизвикателства и отговорности.
Какво обаче отличава този уъркшоп от други актьорски тренинги? Оказва се, че тук се дава основно възможност за развитие и усъвършенстване на актьорския талант. Ключовото, което го различава от други подобни формати, е актьорската техника, така наречения ‘’Метод’’. Най-голямата трансформация, която се забелязва в участниците, е наличието на вдъхновение и това, че някак преоткриват любовта си към професията, категорична е актрисата. „Видях как всеки един от тях стигна до дълбочина в героя си и това беше много красиво.“
Самата Кристина смята, че всеки актьор дава различен отговор на въпроса дали се идентифицира с героите, в чиито роли се превъплъщава. Доколко е нужно актьорът да има нещо общо с героя си и по-трудно ли се влиза в образ, който е далеч като характер? „Аз лично не вярвам, че е необходимо да имаш същите житейски изживявания като героя си, за да го разбереш. Мисля обаче, че винаги можеш да намериш ключ към него чрез себе си и вътрешния си свят. А ролите, които са далечни от мен, ми предоставят възможност за още по-задълбочено изследване на човешката психология и поведение, което ми доставя огромно удоволствие“, твърди Кристина Верославова.
Тя допълва, че използва специална техника, за да „излезе“ от роля в края на всеки снимачен ден и намира ‘’неизлизането’’ от образ за много опасно. Често споделя, че моделството е било много самотна професия за нея, но това до голяма степен е било свързано с факта, че не я е харесвала особено. За щастие не се чувства по същия начин в актьорската професия. А как намира посоката в професионалното си развитие? „Посоката във всичко на първо място се намира, като останеш верен на себе си“, завършва актрисата с прекрасните сини очи.