Само ден, след като поздрави хилядите вярващи за Великден от площад „Свети Петър“ във Ватикана, папа Франциск почина в резиденцията си Каса Санта Марта на 88-годишна възраст. Главата на римокатолическата църква беше известен със скромния си начин на живот, любовта си към тангото и разбиващите табута коментари по редица въпроси от войните в Украйна и Газа до проблемите на хомосексуалните.
В деня, в който светът се прощава с един от най-обичаните римски папи, припомняме любопитни факти за живота му.
Франциск е първи в много отношения. Той е първият йезуит и първият латиноамериканец, станал папа, както и първият неевропейски понтифик от повече от 1200 години. Роден е като Хорхе Марио Берголио на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес и е най-голямото от пет деца на италиански родители.

Говори испански, италиански и латински; малко френски и малко немски, а според сведенията и малко английски, който научава на 43-годишна възраст. Когато е обявен за папа, той става първият, който избира името Франциск в чест на Свети Франциск от Асизи, монах от XIII век, известен със своето милосърдие и доброта към животните.
Франциск е единственият папа, служил, докато неговият предшественик е още жив. Кардинал Берголио е избран на 13 март 2013 г., след като папа Бенедикт XVI се отказва от престола на 28 февруари 2013 г. Когато Бенедикт почина, Франциск ръководи погребението му.
Франциск е изключително отдаден на скромен начин на живот, като се разделя с много от привилегиите и традиционните атрибути на папството. Той избира да приготвя сам храната си и да живее в бивш пансион, а не в папския апартамент в Апостолическия дворец на Ватикана. Нарича папамобила „стъклена кутия за сардини“ и отказва да се вози в него, въпреки опасенията за неговата сигурност. За да обикаля Ватикана, той се вози на микробус или Рено от 1984 г.
Папата се развлича, като слуша опера, а телевизия гледа изключително рядко. Преди да се присъедини към църквата, той танцува танго и работи като портиер в местни барове. Франциск е описван като „малък демон“ от монахините, които са преподавали в неговата детска градина. Като младеж той играе билярд и танцува милонга. Осъзнава, че иска да бъде свещеник, когато е почти на 17, минавайки покрай базиликата Сан Хосе де Флорес в своя квартал. Първоначално крие книгите си по теология от майка си, която мечтае той да стане лекар.


Любовта му към тангото успява да издържи проверката на времето и през 2014 г. той е почетен с масов танц на площад Свети Петър, за неговия 78-ми рожден ден. Футболът е другата голяма страст на папата, а любимият му клуб е „Сан Лоренцо“, базиран в Буенос Айрес. Според информация в медиите, той цял живот е плащал вноските си за своята клубна карта. Вълнение предизвика и номерът на картата на папата, който е 88235, предава CNN. Факт е, че папата си отиде от този свят на 88-годишна възраст, в 2:35 часа аржентинско време.

Въпреки че твърди, че не може да използва компютър, Франциск говори за ползите и опасностите от технологиите. Той преработва комуникационната система на Ватикана, използва социалните медии и описва интернет като „дар от Бог“. Но той също предупреждава, че прекарването на твърде много време пред компютъра е „лошо за душата“.

През 2019 г. той призовава тогавашния президент на Microsoft, Брад Смит, да „запази своята човечност“ в дискусия за изкуствения интелект. През 2024 г. той става първият папа, изнесъл реч на форум на Г-7, като акцентира върху необходимостта от набор от принципи за регулиране на технологиите. „Никоя машина не трябва да избира да отнеме живота на човешко същество“, заявява той.

Папата е известен и с брилянтното си чувство за хумор, което не се страхува да проявява, без да се интересува от високата си позиция. Говори се, че когато е избран да оглави Светия престол, той казва на кардиналите: „Нека Бог да ви прости за това, което сте направили“. Снима се с червен клоунски нос заедно с двойка младоженци, които предоставят терапия с клоуни за болни деца. Може да бъде видян дори с пожарникарска шапка.

„Понякога се натъкваме на горчиви, тъжни свещеници, които са повече авторитарни, отколкото авторитетни, повече като стари ергени, отколкото женени за Църквата, повече като служители, отколкото пастори, по-високомерни, отколкото радостни, и това също със сигурност не е добре“, пише папата.
Папа Франциск влиза в историята като реформатор, решен да модернизира католическата църква и да я приближи към вярващите. Той поставя началото на дебати, които доскоро изглеждаха немислими за католическата църква — за абортите, ролята на жените и отношението към хомосексуалните. Сред най-важните му реформи е преструктурирането на Ватиканската банка – институция, дълго време критикувана за липса на отчетност. Предприема промени в управлението на Ватикана, настоява за по-голяма отчетност по темата за сексуалните посегателства, въпреки трудностите и съпротивата, с които се сблъсква.
Папата променя и ритуала за своето погребение. Избира да бъде положен в обикновен дървен ковчег с цинково покритие, който няма да бъде издиган на платформа и вярващите ще могат да се сбогуват свободно с него. Франциск ще бъде погребан в една от четирите големи базилики в Рим – „Санта Мария Маджоре“.
Проф. Любомир Стойков – изкуствовед и медиен експерт, сподели за покойния папа следното: „Франциск бе сред малкото папи, които показаха различната си култура, светоусещане и набожност с помощта на статус символите, в т.ч. поведението и облеклото, изпращащи ясни сигнали за семплост, смирение и заедно с това автентично достолепие. Още с встъпването си в длъжност той отказа да облече традиционната червена мантия от кадифе, украсена с хермелин и вместо нея предпочете бялото расо. Каза „не“ на традиционните червени папски обувки в полза на неговите поизносени черни чизми. Обърна гръб и на бляскавия златен нагръден кръст и си остана с обикновения сребърен кръст. С много други свои действия, символи и знаци папа Франциск отстояваше линията си, а и своето убеждение за скромност и проява на достойнство в името на истинските Христови ценности и на живот, посветен на службата на простосмъртните!“