Доналд Тръмп начело на САЩ – идва ли нов „Камелот“?

Доналд Тръмп начело на САЩ – идва ли нов „Камелот“?

Доналд Тръмп обяви началото на "златна ера" за САЩ и категорично очерта своя президентски фокус

Доналд Тръмп официално е 47-ият президент на САЩ. Фото:ABC News

Доналд Тръмп официално е 47-ият президент на САЩ. Той встъпи в длъжност и веднага даде заявка за радикални реформи, насочени към укрепване на икономиката, засилване на граничния контрол и възстановяване на „американската гордост“, като обеща твърди мерки за защита на националните интереси. Доналд Тръмп влиза в историята като вторият президент на САЩ, който служи в два непоследователни мандата и първият, който заема поста, след като му е наложена присъда.

Новият брой на сп. „Тайм“. Фото: Time

Заради рекордно ниските температури, за пръв път от 40 години церемонията по инаугурацията се проведе на закрито в Ротондата, вместо на стълбите пред Капитолия. На тържествената клетва присъстваха Джо Байдън и Камала Харис, които символично предадоха властта на новоизбрания държавен глава и вицепрезидента Джей Ди Ванс. Сред гостите бяха президентите Бил Клинтън заедно със съпругата си Хилъри Клинтън, Джордж Буш, придружен от Лора Буш, както и Барак Обама. Мишел Обама не присъства на церемонията. Малко след като бившата първа дама обяви намерението си да да не уважи встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, сп. People цитира източник, според който „няма преувеличаване на чувствата й към Тръмп. Тя не е от хората, които ще се преструват в името на протокола. Мишел не прави нищо, защото се очаква, или защото е по протокол, или е традиция.“

Бил Клинтън, Хилъри Клинтън, Джордж Буш, Лора Буш и Барак Обама уважиха церемонията по встъпване в длъжност на Доналд Тръмп. Мишел Обама предварително обяви, че няма да присъства на церемонията. Фото: Associated Press

На първа линия в залата, където се проведе инаугурацията, бяха изпълнителният директор на „Мета“ Марк Зукърбърг заедно със съпругата си Присила Чан, собственикът на „Амазон“ Джеф Безос заедно с приятелката си Лорън Санчес, главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай и главният изпълнителен директор на „Тесла“ и SpaceX Илон Мъск.

„Клубът на милиардерите“ на церемонията по встъпване в длъжност на президента Доналд Тръмп. Фото: Fox5

По време на клетвата си Тръмп беше заобиколен от цялото си семейство си, а в духа на традицията, Мелания Тръмп държеше две библии – изданието, принадлежало на Ейбрахам Линкълн и друга, която е подарък от майката на Тръмп. Той обаче не положи ръка върху свещените книги, а някои медии побързаха да обвинят Мелания, че се е забавила с поднасянето им до ръката на своя съпруг.

Доналд Тръмп не положи ръка върху Библията, както повелява традицията, по време на клетвата си. Фото: CBS News

След клетвата Доналд Тръмп изнесе реч, в която категорично очерта своя президентски фокус. Тръмп нарече деня, в който встъпва в длъжност „Ден на свободата“. Във встъпителната си реч той акцентира върху факта, че „Златната ера на Америка започва точно сега“, като обеща, че „ще постави Америка на първо място“. Той обрисува САЩ като западаща нация, но очерта целта си да създаде „по-голяма, по-силна държава“, като заяви, че неговата администрация ще „възстанови нацията, която обичаме“.

Въпреки че шапката на Мелания открадна шоуто по време на инаугурацията и първоначално попречи на Тръмп да целуне съпругата си, той все пак успя да намери начин да коригира пропуска. Фото: Associated Press

Доналд Тръмп заяви, че е бил „тестван и предизвикван повече от всеки президент“ в почти 250-годишната история на страната и спомена различните наказателни дела срещу него и опита за убийството му на митинг в Пенсилвания през юли 2024 г.

„Тези, които желаят да спрат нашата кауза, се опитаха да отнемат свободата ми и живота ми“, каза Тръмп. „Само преди няколко месеца, в красиво поле в Пенсилвания, куршумът на убиец прониза ухото ми. Но тогава почувствах, а сега вярвам още повече, че животът ми беше спасен с причина: бях спасен от Бог, за да направя Америка отново велика.“

Президентът Доналд Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс. Фото: Associated Press

Той обърна специално внимание на имиграцията и икономиката – въпроси, за които социологическите проучвания показват, че американските избиратели са се интересували през по-голямата част от последната година. Новоизбраният президент отбеляза, че официалната политика на САЩ ще признава само два пола – мъжки и женски, както и обяви промяна на името на „Мексикански залив“, който вече ще се нарича „Американски залив“. Това изявление предизвика бурни овации сред привържениците на Тръмп, но стана причина и за ехидно подсмихване от страна на Хилъри Клинтън.

Дали Америка отново ще стане „Камелот“ (метафората, която се асоциира с време на политически ентусиазъм, културен подем, научен прогрес и харизматично лидерство) по аналогия с термина, с който е известно управлението на Джон Кенеди, предстои да видим. Тръмп обещава „златна ера“ за САЩ – дано присъствието на Робърт Кенеди-младши в кабинета му не е случайно!

Източници:

People

Associated Press

Time

Още от Smart Socium